TOMÁŠ SEDLÁČEK – EKONOMIE DOBRA A ZLA

03.04.2021

V rámci opavského vzdělávacího projektu Moderní výzvy lidstva se 24.3.2021 konala pro studenty online přednáška významného českého ekonoma TOMÁŠE SEDLÁČKA s názvem dle jeho knihy EKONOMIE DOBRA A ZLA. Zúčastnili jsme se jí v rámci ZSV se studenty 3.A, jelikož základy ekonomie jsou nyní našim studijním tématem. Přednášku jsme pak v naší další online hodině ZSV řádně prodiskutovali a tady jsou názory našich žáků:

"Přednášku Tomáše Sedláčka, bych neoznačil jinak než jako přínosnou a velice zajímavou. Líbilo se mi jeho pojetí ekonomie, kdy ji zasazoval jak do každodenní lidské interakce a komunikace, tak i do starověkých a mytologických příběhů, takže podstatě ekonomie mohl porozumět opravdu každý. Člověk si zároveň uvědomí, že ekonomie nejsou pouze diskutabilní a abstraktní pojmy jako hrubý domácí produkt nebo inflace, ale že ekonomie je s určitou nadsázkou podobná například biologii, protože svět se do určité míry chová jako jeden velký organismus - je rovněž plný buněk diferenciovaných do jednotlivých tkání (lidé se svými rozličnými zaměstnáními a potřebami), probíhají zde nejrůznější metabolické reakce a chemismy zajišťující správnou funkci organismu (chod peněz, neviditelná ruka trhu, ...) a i zde se mohou vyskytnout různé závažné i nezávažné choroby (hyperinflace, krachy lidí i firem, ...). "

"Abych to zrekapituloval: Přednáška se mi líbila a jsem rád, že jsem dostal tuto příležitost. Nevěděl jsem, že vůbec existuje někdo takto vzdělaný a uspořádaný a bylo to i inspirativní, vidět projev někoho takového. Změnil se mi díky této přednášky pohled na ekonomii - k lepšímu - nevěřil jsem, že lidi v této sféře vůbec dokáží nějak o tomto "filosofovat". Některá témata mi pomohla se víc zorientovat v současném ekonomickém stavu ČR, v její ekonomické historii."

"Přednáška pana Sedláčka mě osobně velice zaujala. Byla vhodná jak pro lidi, kteří o tématu moc nevědí, tak pro ty, kteří se orientují. Pan Sedláček umí daná témata skvěle přiblížit, vysvětlit a rozvést. Nejvíce mě zaujalo všeobecné propojování teorií, užívání popkulturní literatury/filmů, historie, techniky a mnoha dalšího pro vysvětlení ekonomie, její historické a dnešní podoby po její možnou budoucnost."

Lenka Bažová