Pražská mezinárodní konference slovenských a českých středoškoláků

15.11.2023

10. listopadu se u 105. výročí vzniku Československa konal v Domě národnostních menšin v Praze 17. ročník Pražské mezinárodní konference slovenských a českých středoškoláků.
Záštitu nad akcí převzala Ingrid Brocková, nová velvyslankyně Slovenské republiky, která se akce sama zúčastnila, a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Samotné konference se zúčastnilo 17 žáků ze 7 škol České republiky i Slovenska.
Zazněla zajímavá témata věnovaná spletitým a mnohdy strastiplným osudům Židů, Rusínů, Volyňských Čechů, Řeků, Vietnamců, Němců i Maďarů.
Žáci v rámci projektu nejdříve zpracovali vědeckou studii, v níž vycházeli ze zkoumání pramenů v archivech, četby odborné literatury i beletrie. Důležitou součástí jejich práce však byly také vzpomínky pamětníků. Následně v Praze svou prezentací před akademickou porotou i ostatními soutěžícími dokazovali své rétorické schopnosti.
Atmosféra konference byla charakteristická vysokou náročností, odborností, soutěživým duchem i navazováním spolupráce mezi žáky škol bývalého Československa.
Mezi účastníky zavítali také žáci našeho gymnázia. Patricie Michálková za podpory bohatých vzpomínek a materiálů Mgr. Ludmily Čajanové zpracovávala osudy Volyňských Čechů na Krnovsku  a Kryštof Vyleťal se věnoval zachycení života svých prarodičů. Obě práce porota hodnotila pozitivně a práci Kryštofa Vyleťala ocenila 3. místem v II. kategorii soutěže. Přestože se krnovští žáci letos zúčastnili poprvé, patřili mezi ty, kteří porotu zaujali jak novým přístupem, tématem, tak i úrovní prezentace svých bádání.
Konference byla doplněna dalším programem, např. 9. 11.  jsme se zúčastnili otevření výstavy Dokumentace slovenských hrobů v Praze. Také jsme každý den našeho pobytu využili k několikahodinovým procházkám k místům české historie. Připomněli jsme si například dějiny Lorety, Nového Světa, Staroměstského i Václavského náměstí, vzdali hold osobnostem na Vyšehradském hřbitově.
Děkujeme oběma žákům za skvělou reprezentaci školy i za úsilí, které věnovali zpracování témat.
Přínosem bylo i navázání přátelských vztahů s žáky Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál, které patrně bude pokračovat i v oblasti vzájemných návštěv a inspirací žákovských parlamentů.