Pochod smíření

05.07.2022

Dne 28. června se žáci naší školy společně s dalšími krnovskými a albrechtickými školami zúčastnili dlouho plánované akce nazvané Pochod smíření. Organizovali ji němečtí krnovští rodáci, kteří nám i sobě chtěli připomenout takzvaný Hladový pochod, který se uskutečnil v červnu 1945 a přinesl 3000 německých Krnovanů utrpení a strasti.
Skupina o přibližně stu německých a českých účastníků se sešla u kříže na parkovišti nad obcí Vidly, kde si vyslechla projevy nejen přeživších účastníků tehdejšího pochodu, ale i projevy významných krnovských osobností, včetně pana ředitele naší školy.
Poděkování všem, kteří se  již mnoho let intenzivně snaží o budování pocitu pospolitosti a vzájemného respektu německých i českých rodáků z Krnova, jsme si vyslechli u pamětního kamene nacházejícího se u krnovské synagogy.
Malou část pochodu, kterou tehdy účastníci absolvovali, jsme si prošli i my - ale nikoli z Krnova do Králík, odkud byli Němci vlaky odváženi, nýbrž ze Zátoru směrem do Krnova, do města, ve kterém se "naši Němci", jak můžeme někdy slyšet, cítí stále doma.
Tento pochod, který mířil opačným směrem než kdysi, pak symbolicky vedl ke smíření různých generací obou národů a dostal nový název - Pochod smíření - Versöhnungsmarsch.