Letní kemp výchovy k občanství, demokracii a evropanství

30.08.2019

Olomouc je město plné skvělých akcí a to hlavně přes prázdniny. Málokterý student ale ví o jedné z těch nejzajímavějších - letní škole pořádané katedrou společenských věd pod vedením Mgr. Pavla Krákory, Ph.D. Univerzity Palackého. Letošní letní škola (spojená s letním kempem, realizovaným ve spolupráci s Centrem pro celoživotní vzdělávání) proběhla od 18.- 21.8. 2019 na Pedagogické fakultě ve staré aule a hlavním tématem se stalo 30. výročí sametové revoluce roku 1989.
Ráno 18. srpna se před budovou školy sešli nejen studenti, ale i učitelé a jiní zájemci o kurz přednášek, aby se zúčastnili zahajovací historické exkurze s výkladem. Pestrý začátek této akce vedl přes Valašské muzeum v přírodě a skončil u sochy boha Radegasta na Pustevnách. Výukový blok, který začal v pondělí ráno a trval až do středečního poledne byl plný edukačních přednášek a seminářů předních odborníků na dané téma - tři desetiletí obnovy a budování občanské společnosti od 17. listopadu 1989. Před posluchači v aule vystoupil například Mgr. Jakub Charvát, Ph.D. z Metropolitní univerzity v Praze, Mgr. Lucie Tungul, Ph.D., M.A. Z právnické fakulty Univezity Palackého nebo Mgr. Daniel Kroupa, Ph. D., signatář Charty 77. Do programu byl také začleněn dokument s názvem Univerzity a svoboda, který poukázal na problémy českého i světového vysokého školství.
Po poslední přednášce ve středu 21.8. proběhlo slavnostní předání certifikátů o absolvování vzdělávacího kempu a XXVI. ročník letní školy tím mohl být úspěšně zakončený.

Myslím, že mohu mluvit za všechny, kdo se tak jako já letní školy zúčastnili, když řeknu, že se celá akce velmi povedla a poskytla úplně nový pohled na spoustu témat. Jsem moc ráda, že jsem Letní kemp výchovy k občanství, demokracii a evropanství toto léto navštívila a budu se těšit na příští rok.

Johanka Musilová - studentka 4.A