Leonardo da Vinci navštívil gymnázium

05.04.2024

27. 3. se žáci vyššího i nižšího gymnázia seznámili s genialitou všestranného renesančního vědce i umělce Leonarda da Vinci.
Tělocvičnu zaplnily repliky jeho vynálezů i kopie obrazů. Žáci měli možnost sledovat dramatizaci životních zvratů tohoto umělce v podání členů pardubické umělecké Agentury Pernštejni.
Leonardo da Vinci pracoval na vynálezech používaných dodneška, zkonstruoval např. bicykl, řetězový převod, ponorku, skafandr, tank, létací stroj ornitoptéru, automatické kladivo, řetězový převod, helikoptéru, anemometr (přístroj na měření síly větru) nebo samosvorný most.
Ne vše mu v životě vyšlo, ne vše se dočkalo uznání, přesto jeho technická i umělecká tvorba zaslouží hlubokou poklonu a obdiv.